Su Jok terapie

Su Jok je univerzální diagnostická a bezléková léčebná metoda, která zmírňuje bolest, umožňuje první pomoc při akutních onemocněních, úrazech, léčbu funkčních poruch v těle, stabilizaci stavu a zlepšení při nemocech s chronickým průběhem. Tento způsob diagnostiky a svépomoci nevyžaduje složité vyšetřování a lékařské znalosti. Je specifický pro každé onemocnění a má individuální přístup. Se Su Jok terapií se může seznámit každý člověk a naučit se pomáhat sobě i svým blízkým. Dokáže díky němu zlepšit tělesné i duševní zdraví, čímž dosáhne výrazného posunu kvality života směrem ke spokojenosti a harmonii.

Autorem metody Su Jok je jihokorejský vědec, profesor Park Jae Woo, který na základě hlubokých znalostí východní filosofie a medicíny, shromažďovaných tisíce let a medicíny západní zpracoval přehled léčebných alternativních metod a vytvořil v nich systém a řád. Jeho hlavní zásluhou je kompletní přístup v diagnostice a léčbě člověka. Jasně a srozumitelně sjednotil tři školy přírodní medicíny — indickou, čínskou a egyptskou. Díky profesoru Park Jae Woo může západní člověk snadno pochopit a aplikovat východní metodu Su Jok pro zlepšení svého zdraví.

Komplexní léčba a moderní medicína

Orientální i západní medicína dokáží léčit totéž, ale mají různé přístupy v diagnostice i léčení. Západní medicína hledá přímou příčinu nemoci mechanizmus jejího rozvoje a symptomy onemocnění — léčí pouze projevy a následky nemoci. Tradiční přírodní orientální medicína má komplexní přístup. Respektuje člověka jako bioenergetický systém s fyzickou, emocionální a mentální složkou a jako nedílnou část vesmíru podléhající jeho obecně platným a jednoduchým zákonům.

Léčebný systém komplexní medicíny je založen na respektování neměnných, obecně platných principů:

  • harmonie, rovnováha (princip Jin Jang)
  • homosystémy člověka, systémy podobnosti , holografie
  • energetický systém

Lidé trpící zdravotními problémy a různými bolestmi si často nejsou schopni při prvních příznacích onemocnění nebo vzniku bolesti pomoci sami. Su Jok terapie umožňuje, aby si každý pomohl sám a ve chvíli, kdy to nejvíce potřebuje.

Su Jok terapie

Su Jok terapie využívá podobnosti ruky a nohy k celému tělu člověka (holografie) a faktu, že pomoci si můžeme přes jejich aktivní přirozené využívaní. Ruce a nohy mají dvě základní funkce. První zabezpečuje úchop a vertikální stabilitu těla, druhá je léčebně-preventivní. K tomuto závěru je možno dojít, když pochopíme unikátní podobnost rukou a nohou tělu člověka. Podívejte se na svou ruku.

Su Jok terapie využívá tři základní systémy podobnosti:

Navíc se využívají další systémy částečných projekcí.

Základní systém podobnosti terapie Su Jok

Tělo má trup a pět vystupujících částí — hlavu s krkem a čtyři končetiny. Ruka má dlaň a pět vystupujících částí — palec a čtyři prsty. Hlava je směrována na jednu stranu, končetiny na opačnou. Na dlani je palec postaven stranou od ostatních prstů. Horní a dolní končetiny mají po třech článcích a po třech velkých kloubech, rovněž tak prsty. Hlava a krk, stejně jako palec, tvoří dvoučlánkovou vystupující soustavu. Palec je, obdobně jako hlava, nejaktivnější a nejvýznamnější. Nejdelší, vnitřní prsty rukou (prostředníček a prsteníček) jsou projekcí nohou, krajní a kratší prsty (ukazováček a malíček) jsou projekcí rukou. U člověka je palec orientován do strany z hlediska úchopu. Představíme-li si na ruce palec otočený opačným směrem než jsou ostatní prsty tak, jak ho mají opice, vidíme analogii ruky a těla zřetelněji.

Základní systém podobnosti Su Jok terapie
Základní systém podobnosti Su Jok terapie — jin povrch těla a ruky (dlaň)
Základní systém podobnosti Su Jok terapie
Základní systém podobnosti Su Jok terapie — jang povrch těla a ruky (hřbet ruky)

Rozumíme-li mapě ruky a nohy jako projekci těla člověka, můžeme ji využít pro pomoc a léčbu. Při vzniku patologického procesu v těle se vysílá  signál o poruše a na rukou a nohou se to projeví vznikem bolestivých bodů. Tyto body na „mapě“ ruky a nohy se liší od ostatního povrchu — mají histologické (mikroskopické) změny, jinou teplotu, jiné elektrické parametry než zdravá pokožka, občas mají i klinické změny (skvrny, bradavice atd.). Body jsou důležitým informačním vstupem do těla. Při jejich ošetření se posílá informace poškozenému orgánu k normalizaci jeho činnosti.

Základní systém podobnosti Su Jok terapie
Základní systém podobnosti Su Jok terapie

Ruka a noha nejsou jediné systémy podobnosti (mapky) v těle člověka. Pro efektivní prevenci a podporu funkce všech orgánů přírodní léčbou vytvořila příroda mnoho různých „mapek“.

Systém hmyzu

Na třech článcích každého prstu rukou i nohou se nezávisle na mapce ruky (nohy) a současně s nimi promítají všechny orgány celého těla.

Systém hmyzu Su Jok terapie
Systém hmyzu Su Jok terapie

V systému hmyzu odpovídá poslední článek prstu (nehtový) hlavě, projekce krku je zhuštěna, promítá se na kloub a poslední rýhu. Střední článek prstů odpovídá hrudnímu koši, včetně projekce všech orgánů, sedmi hrudním obratlům, sedmi párům žeber. Na prostřední kloub prstu se promítá bránice. Nejbližší článek k dlani (chodidlu) odpovídá dutině břišní, včetně všech jejích orgánů, části hrudní páteře (8. až 12. obratli), bederní páteři, kříži a kostrči. „Končetiny“ jsou umístěny po stranách prstů. Tato mapka se jmenuje homosystém  „prst“ (systém hmyzu). Je vhodný a pohodlný  především  pro léčbu kloubů, páteře, větších orgánů jako jsou srdce, plíce, játra atd.

Minisystém

V základním systému podobnosti  na posledním (nehtovém) článku  každého prstu je projekce nohy nebo ruky. Tak, jak je v základním systému podobnosti na ruce nebo noze mapa orgánů celého těla, tak v minisystému je tato na posledních článcích těchto prstů. Tak vznikají miniaturní mapky těla člověka (minisystémy).

Princip léčby

Princip léčby přes body podobnosti spočívá ve stimulaci potřebných bodů, souvisejících s léčeným onemocněním. Při problémech (onemocněních) je nutno najít příslušný patologický bod, který je bolestivý, signalizuje poruchu a ošetřit jej. Analýzou pozice a stavu bodu podobnosti lze diagnostikovat a léčit související problémy.

Léčebné postupy

 Jak najít bod

Bod lze nalézt diagnostickou tyčinkou nebo jiným předmětem s kulatým zakončením (v průměru asi 2 mm). Tlačíme mírným tlakem v předpokládaném místě patologického bodu. Výrazně bolestivý bod (tlak na tkáň je stále stejný) je bodem podobnosti porušeného orgánu (místa) a léčebným bodem.

Způsoby ošetření bodu

Tlaková masáž bodu podobnosti (akupresura)

Při akutních problémech se používá uvolňující masáž kruhovými pohyby asi 1-2 minuty, do odeznění nebo výrazného zmenšení bolesti. Při chronických problémech se používá stimulační masáž – intenzivní, rychlá, 5-10 vteřin, víckrát denně.

Dá se masírovat konkrétní bod nebo skupina bodů v zóně podobnosti, oblast se masíruje masážním prstýnkem nebo válečkem. Pro akupresuru se dají použít umělé i přírodní pomůcky: kovové kuličky, hvězdičky, semínka různých rostlin (fazolky mungo, adzuky, „ledvinky“, pohanka, kukuřice, pepř, jádra jablek, hroznového vína), která se připevňují k bodu náplastí a občas se mačkají. Semínka kromě akupresurního účinku působí svojí biologickou silou – mají i bioenergetický účinek. Používání semínek různých barev a tvarů pomáhá konkretizovat působení.

Působení magnetického pole

Na bolestivé body se přikládají speciální magnetky tvaru čočky. Při kontaktu bolestivého bodu se severním pólem magnetu probíhá v poškozeném místě stimulace, aktivace, zlepšení funkce. Při kontaktu s jižním pólem se odebírá  přebytek energie, a tím se zmírňují bolesti, odeznívají záněty. Kombinací magnetu s akupresurními hvězdičkami dochází ke zdvojenému účinku magnetického pole a akupresury.

Kromě toho se přikládají na bod speciální prstencové magnety, které buď koncentrují patologický proces a vytahují jej na povrch (např. rozšířený zánět, vyrážka) nebo jej rozptylují (např. bolest v konkrétním místě).

Působení tepla a chladu

Teplo má stimulační účinky, proto při onemocněních, které souvisí s celkovým nedostatkem energií nebo nadbytkem chladu v těle, má dobrý efekt prohřívání bodu. Patologický bod prohříváme nějakým zdrojem tepla, nejlépe zapálenou moxou, kdy současně s teplem působí léčivě i moxovací olej z moxy. Moxa je lisovaný, sušený, různě tvarovaný pelyněk. K bodu, na který máme působit, přiblížíme zapálenou moxu a bod prohříváme. Lze použít i minimoxu v podstavci, který se přikládá na bolestivý bod. Moxa se zapaluje a kouř jde jejím kanálkem a otvorem v podstavci a ovlivňuje bod. Na kůži se objeví skvrna od moxového oleje, který má léčebný účinek. Moxování je univerzální metoda, použitelná u chronických problémů, ve stavech vyčerpanosti, při bolestech páteře, při nachlazení, virových infekcích atd.. Při prvních příznacích nachlazení je dobré namoxovat 1 až 3 krát aktivní body na ruce nebo noze v intervalu 6-12 hodin.

Chlad (led) na body podobnosti přikládáme při krvácení, zánětu, horečce v těle člověka.

Barvoléčba

Působením na aktivní body ruky nebo nohy pomocí barev (nabarvení fixem) se dají ovlivňovat patologické změny v těle. Např. při zčervenání pokožky je dobré ošetřit bod podobnosti černou barvou, při otoku, svědění a tupých bolestech zelenou barvou. Při bolestech páteře, při zhoršení funkce orgánu, artrózách se používá na body podobnosti barva červená.

Člověk nemá trpět bolestí

Su Jok terapií můžete sami zmírnit bolest, podpořit uzdravení, mobilizovat síly organizmu na boj s nemocí. Podle potřeby kontaktujte lékaře, aby odborně ohodnotil váš stav a případně doporučil léčbu. Případně se můžete přihlásit na kurzy Su Jok terapie a dalších terapií.

Použití Su Jok terapie je bezpečné, univerzální, má vysoký efekt, rozšiřuje diagnostické a léčebné možnosti. Nemůže zhoršit stav.

Tento text slouží k seznámení se Su Jok terapií. Přitom jsou pro laickou veřejnost popsány možnosti jak si pomoci.

Kromě uvedených způsobů léčby Su Jok lékař používá mikrojehličky pro ošetření energetických bodů, provádí diagnostiku energetického systému celého těla nebo jeho částí, konkrétních orgánů a harmonizaci energie v těle (např. pomocí akupunktury, magnetického pole, laseru atd.)

Pro odbornou konzultaci a individuální doporučení k léčbě je dobré obrátit se na Su Jok lékaře nebo se zúčastnit kurzů, kde se vyučuje, jak se má člověk o sebe starat a jak si může pomáhat jednoduchým bezlékovým způsobem.

MUDr. Viktorija BILJAKOVOVÁ, CSc.